Same Sky (Formerly CUI Devices) CPI-4232C-120
Part No.:
CPI-4232C-120
Manufacturer:
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Category:
Alarms, Buzzers, and Sirens
Package:
Datasheet:
CPI-4232C-120.pdf
Description:
BUZZER PIEZO 12V 42.50MM PNL MNT
Shipping
CPI-4232C-120 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
CPI
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Driver Circuitry:
Indicator, Internally Driven
Input Type:
DC
Voltage - Rated:
12 V
Voltage Range:
8 ~ 18V
Frequency:
2.9kHz
Technology:
Piezo
Operating Mode:
Single Tone
Duration:
Sound Pressure Level (SPL):
95dB @ 18V, 60cm
Current - Supply:
8 ~ 24mA
Port Location:
Top
Operating Temperature:
-30°C ~ 85°C
Approval Agency:
Ratings:
Ingress Protection:
Mounting Type:
Panel Mount
Termination:
Screw Terminal, Quick Connect Tab - 0.256" (6.50mm)
Size / Dimension:
1.673" Dia (42.50mm)