Bel Power Solutions CPD250-4530G
Part No.:
CPD250-4530G
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
CPD250-4530G.pdf
Description:
DC/DC CNVRTR 5V 3.3V +/-12V 250W
Shipping
CPD250-4530G Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Series:
Melcher CPD (250W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Voltage - Input (Min):
36V
Voltage - Input (Max):
75V
Number of Outputs:
4
Voltage - Output 1:
5V
Voltage - Output 2:
3.3V
Voltage - Output 3:
12V
Voltage - Output 4:
-12V
Current - Output (Max):
40A, 40A, 5.5A, 2A
Power (Watts):
250W
Voltage - Isolation:
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
82.2%
Operating Temperature:
Mounting Type:
Compact PCI®
Size / Dimension:
6.40" L x 1.60" W x 5.07" H (162.5mm x 40.6mm x 128.7mm)