Littelfuse Inc. CPC1150N
Part No.:
CPC1150N
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Solid State Relays (SSR)
Package:
4-SOP (0.150", 3.81mm)
Datasheet:
CPC1150N.pdf
Description:
SSR RELAY SPST-NC 120MA 0-350V
Shipping
CPC1150N Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
CPC, OptoMOS®
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Circuit:
SPST-NC (1 Form B)
Output Type:
AC, DC
Voltage - Input:
1.2VDC
Voltage - Load:
0 V ~ 350 V
Load Current:
120 mA
On-State Resistance (Max):
50 Ohms
Termination Style:
Gull Wing
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C