Littelfuse Inc. CPC1004NTR
Part No.:
CPC1004NTR
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Solid State Relays (SSR)
Package:
4-SOP (0.150", 3.81mm)
Datasheet:
CPC1004NTR.pdf
Description:
SSR RELAY SPST-NO 300MA 0-100V
Shipping
CPC1004NTR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
CPC, OptoMOS®
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Circuit:
SPST-NO (1 Form A)
Output Type:
DC
Voltage - Input:
1.2VDC
Voltage - Load:
0 V ~ 100 V
Load Current:
300 mA
On-State Resistance (Max):
4 Ohms
Termination Style:
Gull Wing
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C