Panasonic Electric Works CP1AH-N-12V
Part No.:
CP1AH-N-12V
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
CP1AH-N-12V.pdf
Description:
CP POWER RELAY 1 FORM A 12V
Shipping
CP1AH-N-12V Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
Series:
CP
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
53.3 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
20 A
Switching Voltage:
14VDC - Nom
Must Operate Voltage:
6.5 VDC
Must Release Voltage:
1 VDC
Operate Time:
10 ms
Release Time:
10 ms
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C