Hartland Controls/Littelfuse CON-3/480/90
Part No.:
CON-3/480/90
Datasheet:
CON-3/480/90.pdf
Description:
CONTACTOR 3P 480V 90A
Shipping
CON-3/480/90 Specifications
Series:
HCD
Coil Voltage:
480VAC
Contact Rating (Current):
90 A
Switching Voltage:
600VAC - Max
Features:
Termination Style:
Screw Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 65°C
Must Operate Voltage:
384 VAC
Must Release Voltage:
150 VAC