Hartland Controls/Littelfuse CON-3/24/60
Part No.:
CON-3/24/60
Datasheet:
CON-3/24/60.pdf
Description:
CONTACTOR 3P 24V 60A
Shipping
CON-3/24/60 Specifications
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Coil Voltage:
24VAC
Contact Rating (Current):
60 A
Switching Voltage:
600VAC - Max
Features:
Termination Style:
Screw Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 65°C
Must Operate Voltage:
18 VAC
Must Release Voltage:
6 VAC