Hartland Controls/Littelfuse CON-3/24/50
Part No.:
CON-3/24/50
Datasheet:
CON-3/24/50.pdf
Description:
CONTACTOR 3P 24V 50A
Shipping
CON-3/24/50 Specifications
Product Status:
Active
Coil Voltage:
24VAC
Contact Rating (Current):
50 A
Switching Voltage:
600VAC - Max
Features:
Termination Style:
Screw Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 65°C
Must Operate Voltage:
18 VAC
Must Release Voltage:
6 VAC