Hartland Controls/Littelfuse CON-3/240/30L
Part No.:
CON-3/240/30L
Manufacturer:
Hartland Controls/Littelfuse
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
CON-3/240/30L.pdf
Description:
CONTACTOR 3P 240V 30A
Shipping
CON-3/240/30L Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Hartland Controls/Littelfuse
Series:
HCC
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Coil Voltage:
208 ~ 240VAC
Contact Form:
3PST-NO (3 Form A)
Contact Rating (Current):
30 A
Switching Voltage:
600VAC - Max
Features:
Termination Style:
Box Lug, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 65°C
Must Operate Voltage:
177 VAC
Must Release Voltage:
40 VAC