Hartland Controls/Littelfuse CON-3/120/75
Part No.:
CON-3/120/75
Datasheet:
CON-3/120/75.pdf
Description:
CONTACTOR 3P 120V 75A
Shipping
CON-3/120/75 Specifications
Series:
HCD
Product Status:
Active
Coil Voltage:
120VAC
Contact Rating (Current):
75 A
Switching Voltage:
600VAC - Max
Features:
Termination Style:
Screw Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 65°C
Must Operate Voltage:
88 VAC
Must Release Voltage:
20 VAC