Hartland Controls/Littelfuse CON-3/120/30L
Part No.:
CON-3/120/30L
Datasheet:
CON-3/120/30L.pdf
Description:
CONTACTOR 3P 120V 30A
Shipping
CON-3/120/30L Specifications
Series:
HCC
Product Status:
Active
Coil Voltage:
120VAC
Contact Rating (Current):
30 A
Switching Voltage:
600VAC - Max
Features:
Termination Style:
Box Lug, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 65°C
Must Operate Voltage:
88 VAC
Must Release Voltage:
20 VAC