Hartland Controls/Littelfuse CON-3/120/120
Part No.:
CON-3/120/120
Manufacturer:
Hartland Controls/Littelfuse
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
CON-3/120/120.pdf
Description:
CONTACTOR 3P 120V 120A
Shipping
CON-3/120/120 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Hartland Controls/Littelfuse
Series:
HCD
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Coil Voltage:
120VAC
Contact Form:
3PST-NO (3 Form A)
Contact Rating (Current):
120 A
Switching Voltage:
600VAC - Max
Features:
Termination Style:
Screw Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 65°C
Must Operate Voltage:
88 VAC
Must Release Voltage:
20 VAC