Hartland Controls/Littelfuse CON-1/240/30
Part No.:
CON-1/240/30
Manufacturer:
Hartland Controls/Littelfuse
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
CON-1/240/30.pdf
Description:
CONTACTOR 1P 240V 30A W/SHUNT
Shipping
CON-1/240/30 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Hartland Controls/Littelfuse
Series:
HCC
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Coil Voltage:
208 ~ 240VAC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
30 A
Switching Voltage:
600VAC - Max
Features:
Termination Style:
Screw Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 65°C
Must Operate Voltage:
177 VAC
Must Release Voltage:
40 VAC