Seltech CO53S30DN8
Part No.:
CO53S30DN8
Manufacturer:
Seltech
Category:
Speakers
Package:
Datasheet:
CO53S30DN8.pdf
Description:
SPEAKER 8OHM 10W TOP PORT 91DB
Shipping
CO53S30DN8 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Seltech
Series:
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Technology:
Type:
General Purpose
Frequency Range:
180 Hz ~ 20 kHz
Frequency - Self Resonant:
180Hz
Impedance:
8 Ohms
Efficiency - dBA:
91.00
Efficiency - Testing:
100mW/100mm
Efficiency - Type:
Sound Pressure Level (SPL)
Power - Rated:
10 W
Power - Max:
15 W
Port Location:
Top
Shape:
Round
Material - Cone:
Paper, Polyurethane (PU)
Material - Magnet:
Nd-Fe-B
Ingress Protection:
Ratings:
Termination:
Terminal Block
Size / Dimension:
2.087" Dia (53.00mm)