Visual Communications Company - VCC CNX722N20005T
Part No.:
CNX722N20005T
Manufacturer:
Visual Communications Company - VCC
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Package:
Datasheet:
CNX722N20005T.pdf
Description:
22MM RED 5V SOLDER TERMINALS
Shipping
CNX722N20005T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
CNX 722 TuffLED™
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
LED
Lamp Color:
Red
Lens Color:
Red
Lens Transparency:
Diffused
Ratings:
DC
Voltage:
5V
Current:
20mA
Panel Cutout Shape:
Round
Panel Cutout Dimensions:
0.88" (22.35mm)
Lens Size:
25.60mm Dia