IXYS CNA30E2200FB
Part No.:
CNA30E2200FB
Manufacturer:
IXYS
Category:
SCRs
Package:
i4-Pac™-5 (3 Leads)
Datasheet:
CNA30E2200FB.pdf
Description:
SCR 2.2KV 47A I4-PAC
Shipping
CNA30E2200FB Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
CNA30E2200FB
Package/Case:
i4-Pac™-5 (3 Leads)
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
2.2 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
250 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
3 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
30 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
47 A
Current - Hold (Ih) (Max):
300 mA
Current - Off State (Max):
50 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
200A
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
-10°C ~ 70°C (TJ)