Same Sky (Formerly CUI Devices) CMT-1614C-120
Part No.:
CMT-1614C-120
Manufacturer:
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Category:
Alarms, Buzzers, and Sirens
Package:
Datasheet:
CMT-1614C-120.pdf
Description:
BUZZER MAGNETIC 12V 16.00MM TH
Shipping
CMT-1614C-120 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
CMT
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Driver Circuitry:
Transducer, Externally Driven
Input Type:
Zero-Peak Signal
Voltage - Rated:
12 V
Voltage Range:
9 ~ 13V
Frequency:
2.048kHz
Technology:
Magnetic
Operating Mode:
Single Tone
Duration:
Sound Pressure Level (SPL):
85dB @ 12V, 10cm
Current - Supply:
80mA
Port Location:
Top
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Approval Agency:
Ratings:
Washable
Ingress Protection:
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
PC Pins
Size / Dimension:
0.630" Dia (16.00mm)