Same Sky (Formerly CUI Devices) CMS-181345-18SP-X8
Part No.:
CMS-181345-18SP-X8
Manufacturer:
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Category:
Speakers
Package:
Datasheet:
CMS-181345-18SP-X8.pdf
Description:
SPEAKER, 18 X 13 MM, 4.5 MM DEEP
Shipping
CMS-181345-18SP-X8 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
CMS
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Technology:
Magnetic
Type:
General Purpose
Frequency Range:
400 Hz ~ 20 kHz
Frequency - Self Resonant:
950Hz
Impedance:
8 Ohms
Efficiency - dBA:
100.00
Efficiency - Testing:
100mm
Efficiency - Type:
Sound Pressure Level (SPL)
Power - Rated:
1 W
Power - Max:
1.2 W
Port Location:
Top
Shape:
Rectangular
Material - Cone:
Polyetheretherketone (PEEK)
Material - Magnet:
Nd-Fe-B-N38
Ingress Protection:
IPX8
Ratings:
Termination:
Solder Pads
Size / Dimension:
0.709" L x 0.512" W (18.00mm x 13.00mm)