Same Sky (Formerly CUI Devices) CMS-151125-076L100-67
Part No.:
CMS-151125-076L100-67
Manufacturer:
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Category:
Speakers
Package:
Datasheet:
CMS-151125-076L100-67.pdf
Description:
SPEAKER 6OHM 700MW TOP PT 92.5DB
Shipping
CMS-151125-076L100-67 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
CMS
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Technology:
Magnetic
Type:
General Purpose
Frequency Range:
100 Hz ~ 20 kHz
Frequency - Self Resonant:
550Hz
Impedance:
6 Ohms
Efficiency - dBA:
92.50
Efficiency - Testing:
700mW/100mm
Efficiency - Type:
Sound Pressure Level (SPL)
Power - Rated:
700 mW
Power - Max:
1 W
Port Location:
Top
Shape:
Rectangular
Material - Cone:
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Material - Magnet:
Nd-Fe-B
Ingress Protection:
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Ratings:
Termination:
Wire Leads
Size / Dimension:
0.591" L x 0.433" W (15.00mm x 11.00mm)