Cornell Dubilier Knowles CMR08F753FOAR
Part No.:
CMR08F753FOAR
Datasheet:
CMR08F753FOAR.pdf
Description:
CAP MICA 75000PF 100V RADIAL
Shipping
CMR08F753FOAR Specifications
Capacitance:
0.075 µF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
100 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing:
1.051" (26.70mm)
Size / Dimension:
1.469" L x 0.441" W (37.30mm x 11.20mm)
Height - Seated (Max):
0.909" (23.10mm)