Cornell Dubilier Knowles CMR08F363GPDP
Part No.:
CMR08F363GPDP
Datasheet:
CMR08F363GPDP.pdf
Description:
CMR MICA
Shipping
CMR08F363GPDP Specifications
Capacitance:
0.036 µF
Tolerance:
±2%
Voltage - Rated:
500 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Lead Spacing:
1.051" (26.70mm)
Size / Dimension:
1.449" L x 0.382" W (36.80mm x 9.70mm)
Height - Seated (Max):
0.902" (22.90mm)