Cornell Dubilier Knowles CMR08F273FODP
Part No.:
CMR08F273FODP
Datasheet:
CMR08F273FODP.pdf
Description:
CAP MICA 27000PF 500V RADIAL
Shipping
CMR08F273FODP Specifications
Capacitance:
0.027 µF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
500 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing:
1.051" (26.70mm)
Size / Dimension:
1.429" L x 0.331" W (36.30mm x 8.40mm)
Height - Seated (Max):
0.882" (22.40mm)