Cornell Dubilier Knowles CMR08F243GPDM
Part No.:
CMR08F243GPDM
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Mica and PTFE Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
CMR08F243GPDM.pdf
Description:
CMR MICA
Shipping
CMR08F243GPDM Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
CMR
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
0.024 µF
Tolerance:
±2%
Voltage - Rated:
500 V
Dielectric Material:
Mica
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Mounting Type:
Through Hole
Lead Spacing:
1.051" (26.70mm)
Features:
General Purpose
Size / Dimension:
1.429" L x 0.319" W (36.30mm x 8.10mm)
Height - Seated (Max):
0.882" (22.40mm)