Cornell Dubilier Knowles CMR07F682FPDR
Part No.:
CMR07F682FPDR
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Mica and PTFE Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
CMR07F682FPDR.pdf
Description:
CMR MICA
Shipping
CMR07F682FPDR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
CMR
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
6800 pF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
500 V
Dielectric Material:
Mica
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Mounting Type:
Through Hole
Lead Spacing:
0.425" (10.80mm)
Features:
General Purpose
Size / Dimension:
0.780" L x 0.299" W (19.80mm x 7.60mm)
Height - Seated (Max):
0.870" (22.10mm)