Cornell Dubilier Knowles CMR07F562GODP
Part No.:
CMR07F562GODP
Datasheet:
CMR07F562GODP.pdf
Description:
CAP MICA 5600PF 500V RADIAL
Shipping
CMR07F562GODP Specifications
Capacitance:
5600 pF
Tolerance:
±2%
Voltage - Rated:
500 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing:
0.425" (10.80mm)
Size / Dimension:
0.780" L x 0.291" W (19.80mm x 7.40mm)
Height - Seated (Max):
0.870" (22.10mm)