Cornell Dubilier Knowles CMR07F153GPDR
Part No.:
CMR07F153GPDR
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Mica and PTFE Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
CMR07F153GPDR.pdf
Description:
CMR MICA
Shipping
CMR07F153GPDR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
CMR
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
0.015 µF
Tolerance:
±2%
Voltage - Rated:
500 V
Dielectric Material:
Mica
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Mounting Type:
Through Hole
Lead Spacing:
0.425" (10.80mm)
Features:
General Purpose
Size / Dimension:
0.811" L x 0.390" W (20.60mm x 9.90mm)
Height - Seated (Max):
0.902" (22.90mm)