Cornell Dubilier Knowles CMR06F362GPDR
Part No.:
CMR06F362GPDR
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Mica and PTFE Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
CMR06F362GPDR.pdf
Description:
CMR MICA
Shipping
CMR06F362GPDR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
CMR
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
3600 pF
Tolerance:
±2%
Voltage - Rated:
500 V
Dielectric Material:
Mica
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Mounting Type:
Through Hole
Lead Spacing:
0.350" (8.90mm)
Features:
General Purpose
Size / Dimension:
0.681" L x 0.299" W (17.30mm x 7.60mm)
Height - Seated (Max):
0.559" (14.20mm)