Cornell Dubilier Knowles CMR06F102JPDR
Part No.:
CMR06F102JPDR
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Mica and PTFE Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
CMR06F102JPDR.pdf
Description:
CMR MICA
Shipping
CMR06F102JPDR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
CMR
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
500 V
Dielectric Material:
Mica
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Mounting Type:
Through Hole
Lead Spacing:
0.350" (8.90mm)
Features:
General Purpose
Size / Dimension:
0.650" L x 0.220" W (16.50mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max):
0.520" (13.20mm)