Cornell Dubilier Knowles CMR04F241JPDR
Part No.:
CMR04F241JPDR
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Mica and PTFE Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
CMR04F241JPDR.pdf
Description:
CMR MICA
Shipping
CMR04F241JPDR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
CMR
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
240 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
500 V
Dielectric Material:
Mica
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Mounting Type:
Through Hole
Lead Spacing:
0.150" (3.80mm)
Features:
General Purpose
Size / Dimension:
0.390" L x 0.220" W (9.90mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max):
0.382" (9.70mm)