Cornell Dubilier Knowles CMR04F161JPDR
Part No.:
CMR04F161JPDR
Datasheet:
CMR04F161JPDR.pdf
Description:
CMR MICA
Shipping
CMR04F161JPDR Specifications
Capacitance:
160 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
500 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Mounting Type:
Through Hole
Lead Spacing:
0.150" (3.80mm)
Features:
General Purpose
Size / Dimension:
0.382" L x 0.209" W (9.70mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max):
0.358" (9.10mm)