Cornell Dubilier Knowles CMR03F161GOAP
Part No.:
CMR03F161GOAP
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Mica and PTFE Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
CMR03F161GOAP.pdf
Description:
CAP MICA 160PF 100V RADIAL
Shipping
CMR03F161GOAP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
CMR
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
160 pF
Tolerance:
±2%
Voltage - Rated:
100 V
Dielectric Material:
Mica
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Through Hole
Lead Spacing:
0.118" (3.00mm)
Features:
General Purpose
Size / Dimension:
0.272" L x 0.169" W (6.90mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.240" (6.10mm)