Bourns Inc. CMF-SDP50A-15-2
Part No.:
CMF-SDP50A-15-2
Datasheet:
CMF-SDP50A-15-2.pdf
Description:
CERAMIC PTC
Shipping
CMF-SDP50A-15-2 Specifications
Voltage - Max:
230V
Current - Hold (Ih) (Max):
90 mA
Current - Trip (It):
190 mA
Current - Max:
2.5 A
Time to Trip:
200 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min):
1 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
50 Ohms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.344" L x 0.283" W (8.75mm x 7.20mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.402" (10.20mm)