Bourns Inc. CMF-SDP50-2
Part No.:
CMF-SDP50-2
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
4-SMD Cube
Datasheet:
CMF-SDP50-2.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 230V 90MA 4SMD
Shipping
CMF-SDP50-2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package/Case:
4-SMD Cube
Series:
CMF-SDP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Ceramic
Voltage - Max:
230V (600V Int)
Current - Hold (Ih) (Max):
90 mA
Current - Trip (It):
190 mA
Current - Max:
2.5 A
Time to Trip:
130 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min):
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
Resistance - 25°C (Typ):
50 Ohms
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.433" L x 0.354" W (11.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.453" (11.50mm)