Bourns Inc. CMF-SDP10A-2
Part No.:
CMF-SDP10A-2
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
4-SMD Cube
Datasheet:
CMF-SDP10A-2.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 230V 150MA 4SMD
Shipping
CMF-SDP10A-2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package/Case:
4-SMD Cube
Series:
CMF-SDP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Ceramic
Voltage - Max:
230V (250V Int)
Current - Hold (Ih) (Max):
150 mA
Current - Trip (It):
360 mA
Current - Max:
1 A
Time to Trip:
3.8 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
Resistance - 25°C (Typ):
10 Ohms
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.344" L x 0.283" W (8.75mm x 7.20mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.402" (10.20mm)