Bourns Inc. CMF-RQ50-10-0
Part No.:
CMF-RQ50-10-0
Package:
8-DIP (0.197", 5.00mm)
Datasheet:
CMF-RQ50-10-0.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 230V 90MA 8DIP
Shipping
CMF-RQ50-10-0 Specifications
Package/Case:
8-DIP (0.197", 5.00mm)
Series:
CMF-RQ
Product Status:
Obsolete
Voltage - Max:
230V (600V Int)
Current - Hold (Ih) (Max):
90 mA
Current - Trip (It):
190 mA
Current - Max:
3 A
Time to Trip:
100 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min):
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
Resistance - 25°C (Typ):
50 Ohms
Size / Dimension:
0.787" L x 0.354" W (20.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max):
0.398" (10.10mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)