Bourns Inc. CMF-RL50A-10-0
Part No.:
CMF-RL50A-10-0
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
CMF-RL50A-10-0.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 220V 50MA RADIAL
Shipping
CMF-RL50A-10-0 Specifications
Package/Case:
Radial, Disc
Series:
CMF-RL
Product Status:
Active
Voltage - Max:
220V (600V Int)
Current - Hold (Ih) (Max):
50 mA
Current - Trip (It):
100 mA
Current - Max:
3 A
Time to Trip:
100 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min):
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
Resistance - 25°C (Typ):
50 Ohms
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.295" L x 0.220" W (7.50mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)