Bourns Inc. CMF-RL50-0
Part No.:
CMF-RL50-0
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
CMF-RL50-0.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 220V 65MA RADIAL
Shipping
CMF-RL50-0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package/Case:
Radial, Disc
Series:
CMF-RL
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Ceramic
Voltage - Max:
220V (600V Int)
Current - Hold (Ih) (Max):
65 mA
Current - Trip (It):
150 mA
Current - Max:
3 A
Time to Trip:
150 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min):
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
Resistance - 25°C (Typ):
50 Ohms
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.386" L x 0.197" W (9.80mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.532" (13.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)