TDK-Lambda CME150-24
Part No.:
CME150-24
Manufacturer:
TDK-Lambda
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
CME150-24.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 151W
Shipping
CME150-24 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TDK-Lambda
Series:
CME (151W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
151W
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-10°C ~ 60°C
Features:
Adjustable Output
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
8.19" L x 3.15" W x 1.57" H (208.0mm x 80.0mm x 40.0mm)