Same Sky (Formerly CUI Devices) CMC-6022-37L100
Part No.:
CMC-6022-37L100
Manufacturer:
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Category:
Microphones
Package:
Datasheet:
CMC-6022-37L100.pdf
Description:
MIC COND ANLG OMNI -37DB 0.236"D
Shipping
CMC-6022-37L100 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
CMC
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Electret Condenser
Output Type:
Analog
Direction:
Omnidirectional
Frequency Range:
100 Hz ~ 20 kHz
Sensitivity:
-37dB ±3dB @ 94dB SPL
S/N Ratio:
65dB
Impedance:
2.2 kOhms
Voltage - Rated:
2 V
Voltage Range:
2 V ~ 10 V
Current - Supply:
500 µA
Port Location:
Top
Ratings:
Termination:
Wire Leads
Size / Dimension:
0.236" Dia (6.00mm)
Height (Max):
0.094" (2.40mm)