Same Sky (Formerly CUI Devices) CMC-4015-40L170
Part No.:
CMC-4015-40L170
Manufacturer:
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Category:
Microphones
Package:
Datasheet:
CMC-4015-40L170.pdf
Description:
MIC, 4MM ECM, OMNIDIRECTIONAL
Shipping
CMC-4015-40L170 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
CMC
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Type:
Electret Condenser
Output Type:
Analog
Direction:
Omnidirectional
Frequency Range:
100 Hz ~ 20 kHz
Sensitivity:
-40dB ±3dB @ 94dB SPL
S/N Ratio:
60dB
Impedance:
2.2 kOhms
Voltage - Rated:
2 V
Voltage Range:
2 V ~ 10 V
Current - Supply:
500 µA
Port Location:
Top
Ratings:
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Termination:
Wire Leads
Size / Dimension:
0.157" Dia (4.00mm)
Height (Max):
0.067" (1.70mm)