IXYS CMA50E1600QB
Part No.:
CMA50E1600QB
Manufacturer:
IXYS
Category:
SCRs
Package:
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet:
CMA50E1600QB.pdf
Description:
SCR 1.6KV 79A TO3P
Shipping
CMA50E1600QB Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
CMA50E1600QB
Package/Case:
TO-3P-3, SC-65-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
1.6 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
50 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.3 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
50 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
79 A
Current - Hold (Ih) (Max):
100 mA
Current - Off State (Max):
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
550A, 595A
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)