Sensata-Crydom CMA24125
Part No.:
CMA24125
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Category:
Solid State Relays (SSR)
Package:
Hockey Puck
Datasheet:
CMA24125.pdf
Description:
SSR RELAY SPST-NO 125A 24-280V
Shipping
CMA24125 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Series:
CMA24
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Chassis Mount
Circuit:
SPST-NO (1 Form A)
Output Type:
AC, Zero Cross
Voltage - Input:
90 ~ 140VAC
Voltage - Load:
24 V ~ 280 V
Load Current:
125 A
On-State Resistance (Max):
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
-40°C ~ 80°C