IXYS CMA20E1600PB
Part No.:
CMA20E1600PB
Manufacturer:
IXYS
Category:
SCRs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
CMA20E1600PB.pdf
Description:
SCR 1.6KV 31A TO220
Shipping
CMA20E1600PB Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
CMA20E1600PB
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
1.6 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
28 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.46 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
20 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
31 A
Current - Hold (Ih) (Max):
60 mA
Current - Off State (Max):
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
180A, 195A
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)