ABC Taiwan Electronics Corp. CM4532121KSB
Part No.:
CM4532121KSB
Manufacturer:
ABC Taiwan Electronics Corp.
Category:
Fixed Inductors
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
CM4532121KSB.pdf
Description:
WOUND CHIP INDUCTOR,4532, 120.00
Shipping
CM4532121KSB Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ABC Taiwan Electronics Corp.
Series:
CM4532-S
Package/Case:
1812 (4532 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
120 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
110 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
8Ohm Max
Q @ Freq:
40 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
7MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
796 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1812
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.134" (3.40mm)