ABC Taiwan Electronics Corp. CM3225101KSB
Part No.:
CM3225101KSB
Manufacturer:
ABC Taiwan Electronics Corp.
Category:
Fixed Inductors
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
CM3225101KSB.pdf
Description:
WOUND CHIP INDUCTOR,3225, 100.00
Shipping
CM3225101KSB Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ABC Taiwan Electronics Corp.
Series:
CM3225-S
Package/Case:
1210 (3225 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
40 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
11Ohm Max
Q @ Freq:
20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
9MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
796 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1210
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.087" (2.20mm)