Panasonic Electric Works CM1-R-P-12V
Part No.:
CM1-R-P-12V
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
CM1-R-P-12V.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 35A 12V
Shipping
CM1-R-P-12V Specifications
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
Series:
CM
Product Status:
Obsolete
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
125 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
35 A
Switching Voltage:
14VDC - Nom
Must Operate Voltage:
7 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Operate Time:
10 ms
Release Time:
10 ms
Features:
Resistor, Sealed - Fully
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C