Panasonic Electric Works CM1F-P-24V
Part No.:
CM1F-P-24V
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
CM1F-P-24V.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 15A 24V
Shipping
CM1F-P-24V Specifications
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
Series:
CM
Product Status:
Active
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
75 mA
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
15 A
Switching Voltage:
28VDC - Nom
Must Operate Voltage:
14 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC
Operate Time:
10 ms
Release Time:
10 ms
Features:
Sealed - Flux Protection
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C