Panasonic Electric Works CM1AF-D-12V
Part No.:
CM1AF-D-12V
Datasheet:
CM1AF-D-12V.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 35A 12V
Shipping
CM1AF-D-12V Specifications
Product Status:
Obsolete
Coil Current:
125 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Rating (Current):
35 A
Switching Voltage:
14VDC - Nom
Must Operate Voltage:
7 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Release Time:
15 ms
Features:
Diode, Sealed - Flux Protection
Mounting Type:
Socketable
Termination Style:
Plug In
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C