Panasonic Electric Works CM1AF-24V
Part No.:
CM1AF-24V
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
CM1AF-24V.pdf
Description:
CM RELAY 1 FORM A 24V
Shipping
CM1AF-24V Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
Series:
CM
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
75 mA
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
15 A
Switching Voltage:
28VDC - Nom
Must Operate Voltage:
14 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC
Operate Time:
10 ms
Release Time:
10 ms
Features:
Sealed - Flux Protection
Mounting Type:
Socketable
Termination Style:
Plug In
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C