Cornell Dubilier Knowles CM07FD103FO3
Part No.:
CM07FD103FO3
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Mica and PTFE Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
CM07FD103FO3.pdf
Description:
CAP MICA 10000PF 500V RADIAL
Shipping
CM07FD103FO3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
CM07
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
500 V
Dielectric Material:
Mica
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Through Hole
Lead Spacing:
0.437" (11.10mm)
Features:
General Purpose
Size / Dimension:
0.799" L x 0.339" W (20.30mm x 8.60mm)
Height - Seated (Max):
0.890" (22.60mm)